Materiály vypracovali učitelia základných a stredných škôl.
 
Rýchla navigácia:      

Hlasitosť

Dátum pridania: 09. 10. 2014 21:17
Autor príspevku: Admin
Zobrazené: 5099x

Novinka:

Stále pridávame ďalšie a ďalšie témy, tak neváhajte a inšpirujte sa našimi učivami :)
Maya
maja
 

Vypracoval(a): Mgr. Monika Andrejovská

reklama

 

Energia vo vlnení

Na to, aby vzniklo vlnenie, je potrebná nejaká energia, napríklad na to, aby sa rozochvel hudobný nástroj, rozhýbala sa voda na mori. Táto energia sa nestratí, vlna príde na iné miesto, a tam vykoná nejakú prácu. Vlnenie teda prenáša energiu z miesta na miesto.

 

Jedným z najdramatickejších spôsobov, ako sa prejavuje energia skrytá vo vlnení je cunami. Cunami má svoj pôvod v podmorskom zemetrasení, alebo vo výbuchu podmorskej sopky. Od miesta nad výbuchom sa šíri nízka, ale rozsiahla vlna, na veľké vzdialenosti, aj stovky kilometrov na povrchu oceána. Jej obrovská energia je skrytá v tom, že do malej výšky, hoci len niekoľko decimetrov, je vyzdvihnuté obrovské množstvo vody, veľa kubických kilometrov. Keď sa vlna blíži k pobrežiu, kde je more plytké, jej energia sa sústreďuje na menšiu plochu, na menšie množstvo vody. Menšie množstvo vody je však veľkou energiou vyzdvihnuté do oveľa väčšej výšky. Vlna sa teda zvyšuje až na niekoľko desiatok metrov, a potom padá na pobrežie ako obrovská ničivá stena.

 

To, koľko energie so sebou vlnenie prináša, vieme podľa výšky vlny. Vysoké vlny prinášajú na rovnaké miesto viac energie ako nízke vlny.

 

 

http://news.nationalgeographic.com/news/2011/03/pictures/110315-nuclear-reactor-japan-tsunami-earthquake-world-photos-meltdown/

 

 

Koľko energie nesú zvukové vlny

 

 

Aj zvukové vlny môžu prenášať buď viac, alebo menej energie. Závisí to od toho, aký výkon má zdroj zvuku. Keď je výkon slabý, bude sa vzduch vo zvukovej vlne stláčať a rozťahovať len málo. Pretože vlna dostala len málo energie, nemôže vykonať veľkú prácu. Môže napríklad len slabo rozkmitať bubienok v uchu. Niektoré zdroje však zvukovým vlnám odovzdajú veľa energie. Tlak vzduchu v takej vlne výrazne rastie a zase klesá. Keď dopadne táto zvuková vlna, vykoná viac práce. Môže napríklad silno rozkmitať bubienok v uchu. Môže tiež rozkmitať okenné sklo, alebo ho aj rozbiť.

 

Energia, ktorú nesú zvukové vlny, je väčšinou veľmi malá. Keď niekto ticho rozpráva pod oknom, dopadne na okno za 1 s energia približne len 0,000 000 01 J. To znamená, že výkon zvuku, ktorý dopadá na okno, je približne 0,000 000 01 W. Ak je pár metrov od rovnakého okna kompresor, dopadá na okno výkon asi miliónkrát väčší, 0,01 W. Ani to sa nezdá byť veľký výkon. Stačí však už na to, aby drnčali okenné tabule. Keď k ním priložíme ruku, cítime to. Pri výbuchoch vyrazí zvuková vlna okenné tabule v okruhu aj 1 kilometer. Výkon, ktorý dopadol na okno pri takom výbuchu je asi 10 W. Takýto výkon už stačí na to, aby rozbil okennú tabuľu.

 

 

http://www.generace20.cz/domaci/video-v-zivote-jsem-neslysela-tak-zoufaly-krik-rika-svedkyne-vybuchu-v-praze

 


Hlasitosť

 

 

Niektoré zvuky prenášajú do nášho ucha veľa energie. Bubienok v uchu sa viac rozkmitá. Takéto zvuky počujeme hlasno.

 

Iné zvuky prinášajú málo energie a bubienok rozkmitajú len málo. Takéto zvuky nie sú hlasné. Jednotkou hlasitosti je decibel [dB]. Decibel je približne tá najnižšia hodnota hlasitosti, ktorú dokážeme uchom rozoznať. Keď sa hlasitosť dvoch zvukov líši o menej než 1 dB, zdajú sa nám už rovnako hlasné. Na grafe vidíte, aké hlasné sú niektoré zvuky okolo nás.

 

 

http://www.nazeleno.cz/bydleni/usporne-spotrebice/vybirame-klimatizaci-nejcastejsi-chyby-a-nedostatky.aspx


 

Prečo vzdialené zvuky počujeme slabo

 

 

Keď sa vzďaľujeme od zdroja zvuku, počujeme zvuk slabšie a slabšie. Je to preto, že keď je zdroj ďaleko, energia zvukovej vlny sa rozprestiera na oveľa väčšiu plochu. Na každý štvorcový meter pripadá menej a menej energie. Tiež na bubienok jej dopadá menej.

 

Zvuk so vzdialenosťou slabne, lebo sa rozbieha na všetky strany.Tým sa jeho energia rozdeľuje.Zabrániť tomu môžeme pomocou trubice.Keď zvuk prechádza trubicou, odráža sa od jej stien stále dopredu. Cez steny trubice sa stratí len málo energie. To sa využíva vo fonendoskope (lekár ním počúva srdce, dýchanie), pri hlásení cez trúbu.

 

 

http://www.top-zdravi.cz/oboustranny-fonendoskop-pro-dospele

 

 

Ako sa zvuk pohlcuje

 

 

Druhou príčinou toho, že zvuk slabne, je jeho pohlcovanie. Zvuk prechádza látkou tak, že ňou trochu pohybuje. Trenie tento pohyb brzdí. Tým sa hlasitosť zvuku zmenšuje. Časť energie zvukovej vlny sa pri tom mení na teplo.

 

Niektoré látky pohlcujú zvuk veľmi málo iné výrazne. Zistite, ktoré látky pohlcujú zvuk málo, a ktoré výrazne.

 

 

Pokus:

 

1. Elektrický zvonček dajte postupne do papierovej, drevenej a kovovej krabičky a porovnajte, ako sa zvuk zoslabil.

2. Papierovú krabičku obaľte textilom, alebo molitanom a porovnajte, čo počujete.

nezabudnite zvukovo izolovať zvonček aj zospodu. Ako sa zvuk šíri, keď je zvonček dobre izolovaný zhora, ale leží priamo na doske stola?


Zistenie: Kovy pohlcujú zvuk málo.Plasty pohlcujú zvuk oveľa viac.Najviac sa zvuk pohlcuje v látkach, ktoré sú veľmi pórovité, napríklad vo vate, v textile, v sklenených vláknach, v molitane. Hovoríme, že také látky zvukovo izolujú. Používame ich, keď chceme zvuku zabrániť, aby sa niekam dostal.

 

http://www.knaufinsulation.sk/priecky/co-by-ste-mali-vediet

 


Čo je to hluk

 

 

Hluk je každý nevítaný zvuk.

 

150 dB (raketoplán pri štarte): Zvuková vlna pôsobí tlakom približne 1 kPa. Vyvoláva bolesť a pretrhne bubienok. Spôsobuje hluchotu aj vtedy, keď trvá len krátko.

 

 

http://kozmos.matak.sk/vesmirne-lode/sts-space-shuttle/challenger/

 

 

130 dB (motor prúdového lietadla, zbíjačka v uzavretých priestoroch): Bolesť v ušiach. Po niekoľkých minútach sa sluch už natrvalo zhorší.


100 dB (niektoré továrne, diskotéky, rokové koncerty, hlasno pustený wolkman): Postupne sa poškodzuje ucho a stráca sluch. Táto zmena je nevratná, sluch sa vypnutím hluku nezlepší.


85 dB (stroje, automobily): Nespôsobuje bolesť ani hluchotu, ale pri dlhodobom pôsobení poškodzuje sluch.

 

Hluk spôsobuje zlé sústredenie a spomalené reakcie.


 

Ako sa chránime pred hlukom

 

 

1. Ak je to možné, zabránime vzniku hluku.

Vo výfuku spaľovacích motorov používame čo najúčinnejšie tlmiče. Namiesto reťazí používame klinové remene, namiesto kovov plasty, kde je to možné. Lisovanie je tichšie než údery kladivom.

 

2. Ak nemôžeme zamedziť vzniku hluku, snažíme sa zvukovo izolovať jeho zdroj.

 

 

Stroje montujeme na pružné podložky, ktoré neprenášajú zvuk do budovy. Kapotu nad motorom auta, alebo kapotu kompresora izolujeme penovými plastmi.

 

http://www.akustikad.com/sylomer/

 

3. Ak nemôžeme zdroj zvuku izolovať, snažíme sa, aby bol ďaleko od ľudí, alebo aby sa ľudia nedostali do jeho blízkosti.

 

 

Letisko nestaviame v meste. Blízko diaľnice nestaviame obytné domy.

 

 

4. Medzi zdrojom hluku a ľuďmi robíme prekážky, ktoré zvuk pohlcujú.

 

 

Medzi diaľnicou a sídliskom postavíme protihlukové steny. Medzi cestou a domom vysádzame stromy. Steny a okná domov staviame z materiálov, ktoré silno pohlcujú zvuky z ulice.

 

http://ulice.tyden.cz/zpravy/v-jagellonske-vysadi-radnice-23-novych-stromu_2166.html

 

5. Ak nie je ani to možné, musia ľudia používať ochranné pomôcky, napríklad chrániče sluchu.

 

 

Chrániče sluchu nosia pracovníci na letisku, robotníci, ktorí pracujú so zbíjačkou, alebo s motorovou pílou, delostrelci.

 


Predstavte si, že v blízkosti vášho domu chcú postaviť hlučnú dielňu, alebo diskotéku. Čo proti tomu môžete robiť? Sú normy, ktoré obmedzujú hluk. Napríklad na sídliskách a v iných oblastiach určených na bývanie nesmie byť vonku väčší hluk než 50 dB cez deň a 40 dB v noci (od 22 hodiny do 6 hodiny).

 

Keď si myslíte, že niektorý podnik spôsobuje prílišný hluk, môžete požiadať hygienickú stanicu o preskúmanie. Hygienici majú prístroje, ktoré zmerajú hlasitosť hluku. Keď táto hlasitosť prekračuje normu, musí rušiteľ urobiť nápravu. Normy tiež obmedzujú hluk, ktorý môže byť na pracovisku. Ak je tam hluk väčší, musí ho zamestnávateľ znížiť. Opäť sa môžete obrátiť na hygienikov, aby hlasitosť hluku zmerali.Zopakujte si:
1. Uveďte príklad, keď sa prejaví energia vlnenia.
2. Prečo počujeme niektoré zvuky hlasnejšie?
3. Koľko decibelov má zvuk pri rozhovore?
4. Ako sa chránime pred hlukom?Použitá literatúra:
Fyzika 9 pre základné školy a viacročné gymnázia, Martin MacháčekZdroje obrazkov:
http://news.nationalgeographic.com/news/2011/03/pictures/110315-nuclear-reactor-japan-tsunami-earthquake-world-photos-meltdown/
http://www.generace20.cz/domaci/video-v-zivote-jsem-neslysela-tak-zoufaly-krik-rika-svedkyne-vybuchu-v-praze
http://www.nazeleno.cz/bydleni/usporne-spotrebice/vybirame-klimatizaci-nejcastejsi-chyby-a-nedostatky.aspx
http://www.top-zdravi.cz/oboustranny-fonendoskop-pro-dospele
http://www.knaufinsulation.sk/priecky/co-by-ste-mali-vediet
http://kozmos.matak.sk/vesmirne-lode/sts-space-shuttle/challenger/
http://www.akustikad.com/sylomer/
http://ulice.tyden.cz/zpravy/v-jagellonske-vysadi-radnice-23-novych-stromu_2166.htmlotestujte sa
 
Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.5
Hodnotené: 167x


Späť
 
Máte pripomienky k učebným textom? Napíšte nám

odporúčame