Materiály vypracovali učitelia základných a stredných škôl.
 
Rýchla navigácia:      

Zvuk

Dátum pridania: 12. 08. 2014 19:18
Autor príspevku: Admin
Zobrazené: 5769x

Novinka:

Stále pridávame ďalšie a ďalšie témy, tak neváhajte a inšpirujte sa našimi učivami :)
Maya
maja
 

Vypracoval(a): Mgr. Monika Andrejovská

reklama

 

Zdroje zvuku

Pokus s pravítkom:

- Jeden koniec pravítka pritlačíme ku stolu, a potom brnkneme na voľný koniec. Pravítko sa rozkmitá. Čo pri tom počujete?

- Zmeňte veľkosť voľného konca a opäť ho rozkmitajte. Čo pri tom počujete?

 

http://www.koh-i-noor.cz/shop/pravitko-40cm-742700-transparentni?rc=39

 

 

Kmitajúci koniec pravítka vydáva tón - je zdrojom zvuku. Rozkmitala ho ľudská ruka.

Uveďte iné zdroje zvuku . Povedzte, čo v nich kmitá a čo ich rozkmitáva.

 

Pomôžu vám obrázky:


http://jitkaneradova.blogspot.sk/2010_09_01_archive.html

 

 

http://hudebni-nastroje.bloger.cz/Zvuk/Reproduktor

 

 

http://www.lidlmusic.sk/lidlmusic/eshop/1-1-g/43-3-Klasicke-spanielky/5/863-Yamaha-C40-klasicka-gitara-povlak

 

 

http://vcelamed.cz/

 

 

Čím je voľný koniec pravítka kratší, tým rýchlejšie kmitá a počujeme vyšší tón. Výšku tónu (rýchlosť kmitania) vyjadrujeme fyzikálnou veličinou frekvencia f v hertzoch [Hz]. Frekvencia udáva počet kmitov za 1 sekundu.

Pri frekvencii 20 Hz ( 20 kmitov za 1 sekundu) nepočujeme skoro nič. Pri frekvencii vyššej ako 20 Hz počujeme hlboký tón. Keď frekvenciu ďalej zvyšujeme, počujeme stále vyšší tón. Krídla rôznych druhou hmyzu môžu kmitať s oveľa väčšou frekvenciou ako pravítko. Napríklad krídla čmeliaka majú frekvenciu okolo 220 Hz, krídla muchy okolo350 Hz a krídla včely okolo 440 Hz. Krídla komára môžu kmitať s frekvenciu až niekoľko kilohertzov [kHz] (niekoľko tisíc kmitov za sekundu). Vydávajú preto dosť vysoký tón.

Tón, ktorého frekvencia je vyššia ako 20 000 Hz by sme už nepočuli. Bol by príliš vysoký na to, aby ho naše ucho mohlo zachytiť. Tón s frekvenciou 10 000 Hz už nepočujú starý ľudia, lebo s vekom sa sluch človeka zhoršuje.


 

 

Prečo počujeme

Pokus s tamburínami

Upevnite dve tamburíny blízko seba a k jednej z nich ľahko priložte pinpongovú loptičku zavesenú na niti. Udrite do jednej tamburíny a pozorujte čo sa deje. Pokúste sa to vysvetliť.

 

https://www.le.ac.uk/se/centres/sci/selfstudy/snd2.htm

 

 

Keď udriete do jednej tamburíny, vzduch tesne pri nej sa na okamih stlačí a hneď zase roztiahne. Toto stláčanie a rozťahovanie postupuje vzduchom ďalej a ďalej. Hovoríme že zvukom sa šíri zvuková vlna. (Podobne ako pri vlnení obilia.) Za okamih dorazí zvuková vlna k druhej tamburíne a zatlačí na jej blanu. Blana sa trošku pohne sem a tam. Vieme to podľa toho, že loptička na druhej tamburíne poskočí.

Vzduchová vlna postupuje vzduchom na všetky strany (môžete si ju predstaviť ako nafukujúci sa balón), aj k vášmu uchu. V uchu je blana, nazývame ju bubienok. Vzduch pohne bubienkom podobne ako pohol blanou druhej tamburíny. Počujete zvuk.


Vzduch sa teda vo zvukovej vlne stláča a rozťahuje. Na jednom mieste je striedavo viac častíc a potom menej častíc. (Podobne ako klasy pri vlnení obilia.) V mieste, kde sú častice blízko pri sebe, sa tlak vzduchu trochu zvýši. V mieste, kde sú ďaleko od seba sa tlak o trochu zníži. Normálny atmosférický tlak je približne 100 000 Pa. Keď rozprávame, mení sa tlak len nepatrne, približne o 0,01 Pa. Naše ucho je také citlivé, že rozozná aj takú nepatrnú zmenu tlaku.To, o koľko sa tlak vzduchu zvýši, alebo zníži, môžeme zakresliť do grafu zmeny tlaku vzduchu s polohou. Tento graf má približne tvar vlnovky. Vrcholy vlnovky sú miesta, kde sú častice stlačené. Doliny vlnovky sú miesta, kde sú častice ďalej od seba.


http://withfriendship.com/user/aligra/longitudinal-wave.php

 

Zvuk hromu alebo výstrelu znie na kilometre ďaleko. Do takejto vzdialenosti sa teda môže šíriť zvuková vlna. Vzduch, ktorým zvuková vlna prechádza, pritom zostáva skoro v pokoji. Jeho častice sa pohybujú len o zlomky milimetrov sem s tam.


 

 

Ako rýchlo sa šíri zvuk

Vo vzduchu je rýchlosť zvuku približne 340 m/s (približne 1 km za 3 s).

Vo väčšine iných látok sa zvuk šíri rýchlejšie. Rýchlosť zvuku v niektorých látkach je v nasledujúcej tabuľke. Prezrite si ju a povedzte, čo majú spoločné látky, v ktorých je rýchlosť zvuku veľká. V čom sa odlišujú od látok, v ktorých je rýchlosť zvuku malá?


Látka

Rýchlosť zvuku(m/s)

Oxid uhličitý

Vodná para

Voda

kaučuk

korok

olovo

tvrdé drevo

oceľ

sklo

260

405

1500

40

500

1300

3400

5000

5200


V kvapalinách a pevných látkach sa zvuk šíri lepšie ako vo vzduchu. Napríklad, keď dáte ucho ku kovovému zábradliu, počujete aj na diaľku, ako na neho niekto slabo klope. Vzduchom také slabé klopanie nebudete počuť.

Zvuk sa šíri len v látkach. Vákuom sa šíriť nemôže. Pretože zvuk je vždy pohyb nejakých častíc sem a tam. Vo vákuu žiadne častice nie sú. Nemá sa tam čo pohybovať, a preto sa tam zvuk nešíri.Zopakujte si:
1. Uveďte niekoľko zdrojov zvuku a vysvetlite, ako vydávajú zvuk.
2. Prečo komár pri bzučaní vydáva vyšší tón ako čmeliak?
3. Opíšte, ako sa zvuk šíri vo vzduchu.
4. V ktorých prostrediach sa zvuk šíri najlepšie a prečo sa vo vákuu nešíri?Použitá literatúra:
Fyzika 9 pre základné školy a viacročné gymnázia, Martin MacháčekZdroje obrazkov:
http://www.koh-i-noor.cz/shop/pravitko-40cm-742700-transparentni?rc=39
http://jitkaneradova.blogspot.sk/2010_09_01_archive.html
http://hudebni-nastroje.bloger.cz/Zvuk/Reproduktor
http://www.lidlmusic.sk/lidlmusic/eshop/1-1-g/43-3-Klasicke-spanielky/5/863-Yamaha-C40-klasicka-gitara-povlak
http://vcelamed.cz/
https://www.le.ac.uk/se/centres/sci/selfstudy/snd2.htm
http://withfriendship.com/user/aligra/longitudinal-wave.phpotestujte sa
 
Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.7
Hodnotené: 161x


Späť
 
Máte pripomienky k učebným textom? Napíšte nám

odporúčame