Materiály vypracovali učitelia základných a stredných škôl.
 
Rýchla navigácia:      

Duté a vypuklé zrkadlo

Dátum pridania: 09. 06. 2015 16:46
Autor príspevku: Admin
Zobrazené: 15014x

Novinka:

Stále pridávame ďalšie a ďalšie témy, tak neváhajte a inšpirujte sa našimi učivami :)
Maya
maja
 

Vypracoval(a): Mgr. Monika Andrejovská

reklama

 

Ako najstaršie zrkadlá slúžili našim predkom pokojné hladiny studničiek a jazierok. Neskôr, keď už vedeli spracovať kovy, dokázali jednoduché zrkadlá aj vyrábať. Boli to vlastne len vyleštené kusy plechu, zvyčajne z medi, alebo zo striebra. Tieto zrkadlá však mali niekoľko nevýhod. Povrch kovu sa na vzduchu čoskoro zlúčil s kyslíkom a pokryl sa tak povlakom, ktorý už tak dobre neodrážal svetlo. Okrem toho tieto kovy sú mäkké, a preto sa ľahko poškriabali. Odraz v nich bol potom stále horší.

V 16. storočí sa však majstri v talianskom meste Benátky naučili nanášať tenkú vrstvu striebra na sklo. Striebro tak bolo z tej strany, kde sa dotýkalo skla, chránené pred kyslíkom aj pred poškriabaním. Benátske zrkadlá boli dlhú dobu veľmi vzácne, vyskytovali sa len v palácoch šľachticov a veľmi bohatých ľudí.


http://www.hobbyportal.sk/turistika/hrady-a-zamky/smolenicky-zamok

 

Postupne sa však so zrkadlami stalo to, čo i s väčšinou iných výrobkov. V remeselníckych dielňach a neskôr v továrňach sa ich vyrábalo stále viac a viac, takže boli stále lacnejšie a mohlo si ich kúpiť viac ľudí. Dnes sú už úplne bežnou súčasťou domácností. Ťažko si vieme predstaviť dobu, keď sa ľudia nemohli pozrieť na svoju tvár v zrkadle.

 

 

Obrana mesta Syrakuzy pomocou zrkadiel

Keď bol slávny grécky fyzik Archimedes starý, obliehali Rimania jeho mesto Syrakuzy na Sicílii. Archimedes pomáhal svojim spoluobčanom pri obrane. Vymyslel niekoľko dômyselných spôsobov ako ničiť lode rímskych útočníkov. Podľa jedného príbehu vraj vylepšili syrakuzski vojaci svoje štíty z medi a za jasného dňa im odrazili slnečné ˶prasiatkaʺ na jedno miesto nepriateľskej lode, až začala horieť.


http://www.crystalinks.com/archimedes.html

 

http://www.answers.com/topic/archimedes

 

O viac než dve tisíc rokov neskôr sa rovnaký trik používa na výrobu elektrickej energie. Napríklad v Kalifornii, na západe USA, je asi 2000 zrkadiel usporiadaných tak, aby všetky odrážali slnečné žiarenie do jedného miesta. Tam zahrievajú kotol a vyrábajú paru, ktorá roztáča turbínu a vyrába elektrinu. Podobné slnečné elektrárne môžu pracovať len tam, kde počas roka svieti väčšinou slnko. Najvhodnejším miestom pre ich stavbu je púšť, kde je lacná pôda a dostatok slnečného svetla.

 

http://tajomstvasveta.blog.cz/1110/prva-solarna-elektraren-ktora-produkuje-energiu-aj-v-noci

 


Duté zrkadlo

V slnečnej elektrárni je veľa obyčajných (rovinných) zrkadiel. Tie sú nastavené tak, aby odrážali slnečné žiarenie do jedného miesta. Tomuto miestu sa hovorí ohnisko a označujeme ho F. Namiesto veľa rovinných zrkadiel môže svetlo do ohniska sústrediť aj zakrivené zrkadlo nasledujúceho tvaru. Nazývame ho duté zrkadlo.


http://www.djb.co.uk/ppl_rayzer.html

 

Duté zrkadlá sa využívajú v teleskopoch, aby sústreďovali do jedného bodu rovnobežné svetelné lúče prichádzajúce z veľkej diaľky na nočnej oblohe. Sú veľkých rozmerov z jedného kusa (priemer až 8 m, hmotnosť 22 ton), alebo sú zložené aj z dielov.


http://www.vikdhillon.staff.shef.ac.uk/teaching/phy217/telescopes/phy217_tel_active.html

 

 

Pokus 1 - Hľadáme ohnisko dutého zrkadla.

Ohnisko dutého zrkadla nájdeme tak, že Svetlo slnka alebo iného zdroja odrazíme na biely papier. Papier vzďaľujeme od dutého zrkadla, kým obraz nie je najmenší a najostrejší. Vtedy je vzdialenosť papiera od zrkadla ohnisková vzdialenosť, lebo na papieri je vtedy ohnisko. Označujeme ju f.

 

 

Pokus 2 - Hľadáme ohniskovú vzdialenosť rôznych dutých zrkadiel.

Čím je duté zrkadlo viac zakrivené, tým je ohnisko bližšie k zrkadlu a ohnisková vzdialenosť je menšia.

 

 

Reflektor

Duté zrkadlo mení rovnobežné lúče na také, ktoré sa zbiehajú do ohniska, aj naopak, keď je v ohnisku žiarovka,duté zrkadlo zmení jej rozbiehavé lúče na rovnobežné.

Toto využívame v reflektore. Reflektor má vysielať lúče, ktoré sú skoro rovnobežné. Svetlo reflektora sa potom nerozbieha do strán a môže jasne osvetliť aj vzdialené predmety. Duté zrkadlo, ktoré to dokáže najlepšie, nemá tvar guľový, ale parabolický, ako na nasledujúcom obrázku.

 

http://bozpinfo.cz/josra/josra-02-2011/auto-reflektory.html

 

 

Ako sa vidíme v dutom zrkadle

Duté zrkadlo je napríklad vnútro lyžice. Hľadajte svoj obraz vo vnútri lyžice a opíšte jeho vlastnosti, teda aký je veľký, či je prevrátený, alebo priamy. Lyžicu približujte k oku a opíšte, ako sa pri tom mení obraz.


://www4.uwsp.edu/physastr/kmenning/Phys204/Lect19.html

 

Duté zrkadlo používa zubár pri prehliadke zubov. Zub je veľmi blízko zrkadla a preto ho v zrkadle vidí zväčšený a priamy. Kozmetické zrkadlo je duté zrkadlo, aby zväčšovalo.


http://www.wisegeek.org/what-is-a-concave-mirror.htm#

 


Ako sa vidíme vo vypuklom zrkadle

Zadná strana lyžice je vypuklé zrkadlo. Hľadajte svoj obraz na zadnej strane lyžice a opíšte jeho vlastnosti, teda aký je veľký, či je prevrátený, alebo priamy. Lyžicu približujte k oku a opíšte, ako sa pri tom mení obraz.

Vypuklé zrkadlo sa používa na neprehľadných križovatkách, ako spätné zrkadlo v autách, v supermarketoch, lebo zobrazí viac predmetov z okolia ako rovinné zrkadlo - zobrazuje aj predmety na bokoch.


http://www.upmax.eu/upmax/eshop/10-1-Bezpecnost-a-BOZP/0/5/577-Vypukle-zrkadlo-priemer-30-cm

 

http://www.antikrazh.ru/catalogoborudovania/obzornye-zerkala/ Zopakujte si:
1. Prečo Archimedes nasmeroval zrkadla do určitého smeru a prečo sú podobne nasmerované zrkadlá v slnečnej elektrárni?
2. Ako nájdete ohnisko dutého zrkadla?
3. Kde sa využíva duté zrkadlo?
4. Kde sa využíva vypuklé zrkadlo?Použitá literatúra:
Fyzika 7 pre základné školy a viacročné gymnázia, Martin MacháčekZdroje obrazkov:
http://www.hobbyportal.sk/turistika/hrady-a-zamky/smolenicky-zamok
http://www.crystalinks.com/archimedes.html
http://www.answers.com/topic/archimedes
http://tajomstvasveta.blog.cz/1110/prva-solarna-elektraren-ktora-produkuje-energiu-aj-v-noci
http://www.djb.co.uk/ppl_rayzer.html
http://www.vikdhillon.staff.shef.ac.uk/teaching/phy217/telescopes/phy217_tel_active.html
http://bozpinfo.cz/josra/josra-02-2011/auto-reflektory.html
http://www4.uwsp.edu/physastr/kmenning/Phys204/Lect19.html
http://www.wisegeek.org/what-is-a-concave-mirror.htm#
http://www.upmax.eu/upmax/eshop/10-1-Bezpecnost-a-BOZP/0/5/577-Vypukle-zrkadlo-priemer-30-cm
http://www.antikrazh.ru/catalogoborudovania/obzornye-zerkala/otestujte sa
 
Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.9
Hodnotené: 373x


Späť
 
Máte pripomienky k učebným textom? Napíšte nám

odporúčame