Rýchla navigácia:      
pridaj referát

Free time

Dátum pridania: 17. 04. 2009 15:38
Autor príspevku: ufko555
Zobrazené: 12970x

 

reklama

 

I do not have much free time.

 

I often work till 6 or 7 p.m. I come home very tired and I am disinclined to do anything. I have free time only at the weekends but my wife thinks that weekend is very good time for housework. I dislike such a weekend. Sometimes on Sunday, I ride a bicycle or we all go for a walk to the city. I like the old part of Bratislava, we go there sightseeing and then we go to a restaurant and have some drink and meal. When it is a lovely and sunny day, we go to the lake Zlate piesky. There we can swim, play tennis, volleyball and sunbathe the whole day long. Our children like this lake and we often go there.
Sometimes we go for a trip with our friends. They have children of the same age. We all go to the mountains. Our children collect wood in the nearest forest, we make campfire and women prepare meal. And men drink beer, sing and play the guitar. In winter we go skiing in the mountains. It is a very expensive sport so we do not go often there. We have been abroad for a holiday several times. It was fantastic. We were in Germany, Poland, Hungary and Yugoslavia. This year we are going to travel to England. I like it very much. My English is very poor but I hope that after our holiday spent there it will improve.
I hope that in the future, I will have more free time and I will travel a lot.
 


 

Známka : 1-

 

 

Hodnotenie:

Referát je vzhľadom na náročnosť ktorá prináleží 5. ročníku zaujímavo vypracovaný, aj ak trochu menej členitý. Oceňujem snahu, že študent samostatne vypracoval referát. Vetné konštrukcie sú vo väčšine prípadov správne. Keď ide o bohatstvo používania časov a spôsobov v angličtine, referát mohol byť trochu bohatší , aj napriek tomu, že výber témy do určitej miery ohraničuje spôsob vypracovania materiálu.

 Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.9
Hodnotené: 875x

Späť
 

 
odporúčame