Rýchla navigácia:      
pridaj referát

Atóm

Dátum pridania: 04. 12. 2011 12:51
Autor príspevku: Admin
Zobrazené: 7042x

reklama

 

Atóm bol veľmi dlho považovaný za najmenšiu, ďalej nedeliteľnú časticu látky. Koncom 19. storočia však fyzici objavili ,že atóm obsahuje veľmi malé častice, ktoré nazývajú elektróny. Začiatkom 20.storočia sa dokázalo že v atóme je okrem elektrónov aj atómové jadro.

Atómové jadro je menšie ako atóm. Atóm sa skladá s častíc sú to protóny a Neutróny. Fyzici zistili že elektróny sa navzájom  odpudzujú. Aj protóny sa navzájom odpudzujú. Ale elektróny a protóny sa navzájom priťahujú. Toto vzájomné pôsobenie sa nazýva Elektrické silové pôsobenie. Sily Ktorými na seba  pôsobia , sa nazývajú elektrické sily. O časticiach, ktoré na seba pôsobia elektrickými silami, hovoríme že majú elektrické vlastnosti alebo tiež, že majú elektrický naboj. Protóny a elektróny majú rovnako veľké ele. náboje. Naboj protónu za kladný(+) a naboj elektrónu záporný (-).

Každý atóm sa skladá z atómového jadra a určitého počtu elektrónov  Elektróny obklopujú jadro, tvoria ele. obal atómu, atómový obal.  Atómové jadro obsahuje protóny a neutróny. Počet elektrónov v  atómovom obale je rovnaký ako počet protónov v atómovom jadre.  Preto je záporný ele. náboj elektrónového obalu atómu rovnako veľký ako kladný elektrický náboj jeho jadra. Atóm je elektrický neutrálny.Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.8
Hodnotené: 362x

Späť
 

 
odporúčame