Rýchla navigácia:      
pridaj referát

Elektrolýza

Dátum pridania: 01. 11. 2010 21:15
Autor príspevku: inmag-love
Zobrazené: 4953x

Elektrolýza

reklama

 

Elektrolýza je metóda oddeľovania prvkov, pri ktorej cez roztavenú látku alebo jej roztok prechádza elektrický prúd. Používa sa pri príprave veľmi reaktívnych kovov z rúd a pri čistení kovov. Používa sa aj na nanášanie tenkej kovovej vrstvy pri procese, ktorému hovoríme elektrické pokovovanie.

Priebeh elektrolýzy

Pri elektrolýze môžu viesť elektrický prúd len iónové zlúčeniny. Za vodivosť vďačia svojim časticiam- iónov, ktoré nesú elektrický náboj. Niektoré častice (anióny) sú nabité záporne. Iné častice (katióny) sú nabité kladne.

Pri elektrolýze sa iónová zlúčenina nazýva elektrolyt. Elektrický prúd sa do elektrolytu zavádza pomocou dvoch elektród. Jedna elektróda (anóda) predstavuje kladný pól. Druhá (katóda) záporný pól.

Elektrické pokovovanie

Elektrické pokovovanie používa elektrolýzu na nanášanie tenkej kovovej vrstvy na predmety. Pokovovaný predmet sa používa ako katóda a počas elektrolýzy sa pokryje kovom z elektrolytu. V priemysle sa elektrolytické pokovovanie používa na ochranu lacných, ale reaktívnych kovov vrstvou menej reaktívneho kovu. Napríklad oceľ sa pokovuje cínom alebo chrómom na ochranu pred hrdzavením.Hodnotenie:
Hviezdičky: 3.2
Hodnotené: 491x

Späť
 

 
odporúčame