pridaj referát

Odporúčané knihy na mimočítankovú literatúru pre a .

Gabriela Futová: Poškoláci

Dátum pridania: 25. 01. 2014 16:16

Vypracovala: Mgr. Halušková

Literárny druh: epika

Literárny žáner: detská literatúra

Literárna forma. Próza

Forma rozprávania: ja – rozprávanie

Téma: Vzťahy medzi spolužiakmi v jednej škole

Idea: Dôležité je byť sám sebou a nenechať sa vyprovokovať k neuváženým činom.

Hlavná postava: Šárka

Vedľajšie postavy: Silvia – Silva, Richard – Riki – Mastniak, Noro - Ksicht

Kniha Poškoláci je príbeh o mládeži, o poškolákoch, medzi ktorými sa ocitne aj výborná žiacka Šárka. Trieda poškolákov sa nachádza oproti zborovni, v ktorej sa po vyučovaní stretávajú žiaci s výchovnými problémami. Medzi stálych poškolákov patria žiaci Noro, Riki a Silva. Za oneskorený príchod na hodinu sa v tejto triede ocitne aj Šárka Steinerová, jedna z najlepších žiačok školy. Po škole ju nechá slovenčinárka Machová, ktorá ju očividne nemá rada. Keď aj na hodinu v poškoláckej triede príde neskoro, lebo pomáha neznámemu dievčatku, musí zostávať po škole až do konca školského roka. Noro (Ksicht) je ôsmak s povesťou zlodeja a bitkára. Žije s matkou, ktorá často mení partnerov, preto každé dieťa má iného otca. Je veľmi inteligentný, ale nechce byť vzorným žiakom. Riki (Mastniak) sa správa arogantne, drzo, neprispôsobivo, snaží sa provokovať okolie. Väčšinu času trávi s Norom, fajčí trávu a pije pivo. Má dobrých, tolerantných rodičov, ktorých nechce sklamať. Veľmi rád číta, ako jeho rodičia, ale nikomu sa nechváli so svojou záľubou, lebo nechce stratiť vybudovaný imidž. Hrozí mu prepadnutie z matematiky, preto poprosí Šárku o doučovanie. Silva (Zmaľovaná), je pankáčka. Svojim vzhľadom vyvoláva odpor okolia, má nahrubo načierno vymaľované oči. Doma sa o ňu nikto nezaujíma, preto rada chodí medzi poškolákov, ktorí ju berú do partie. Má veľmi rada čaj a zaujíma sa aj o čajový rituál, vie veštiť z čaju. Šárka je výborná žiacka siedmej triedy, ktorú baví učenie a chce mat samé jednotky. Vo voľnom čase číta romantické knihy, učí sa angličtinu a navštevuje hodiny tvorivého písania. Opovrhuje žiakmi, ktorí nasilu chcú byt zaujímaví a nezáleží im na škole, známkach, učení a názore iných. Nechá sa vyprovokovať k veciam, s ktorými predtým nikdy nesúhlasila. Časom prišla na to, že život s poškolákmi je oveľa zaujímavejší. Stane sa neúprimnou, uzavretou, okolie jej prestáva rozumieť. Zaľúbi sa do Nora, ktorý je najväčší chuligán na škole. Uzavrie stávku s trojicou a raz sa vyberie do školy ako pankáčka. Videla zhnusené pohľady ľudí, ktorí ju ani nespoznali. Nerozumela, prečo ju ľudia  súdia podľa výzoru bez toho, aby ju poznali. Nakoniec príde na to, že jej cieľom je mať samé jednotky a spraví všetko, aby si dvojku z dejepisu opravila. Ospravedlní sa aj rodičom za svoje správanie. Keď vidí, ako Noro ukradne bicykel malému chlapcovi, strašne sa hanbí za svoje city a je šťastná, že má znovu čistú hlavu a spokojné srdce.