Zvládnite prijímačky na strednú školu ľavou zadnou! Postupne pridávame ďalšie a ďalšie témy, aby ste mali z čoho čerpať.

Komiks

Dátum pridania: 13. 04. 2015 17:17

Vypracovala: Mgr. Monika Koncošová

Komiks - spojenie kresby a  krátkeho textu. Komiks je označenie pre postupne usporiadané obrázky, ktoré sprostredkúvajú informácie, alebo rozprávajú príbeh, alebo opisujú nejaký dej. Zároveň by mali na čitateľa esteticky pôsobiť. Niektorí autori medzi komiksy zaraďujú aj karikatúru (teda len jeden obrázok).

Komiks tvoria najčastejšie obrázky a tzv. bubliny.

Obrázky sú väčšinou kreslené (ale môže ísť napríklad aj o fotky) a väčšinou doplnené textom. Text môže byť umiestnený v takzvaných bublinách uprostred obrázka alebo môže byť v okrajovej časti obrázka. Obrázky sú často doplnené rôznymi zvukomalebnými výrazmi.

Komiks sa dnes považuje za samostatné umenie či žáner. Ide o spojenie literatúry a výtvarného umenia.

Druhy komiksov:

Komiksy najčastejšie vychádzajú ako literárne dielo, a to buď ako comic strip, jedna strana v inom časopise, zošit (časopis), (viazaná) kniha alebo ako webkomiks. Špeciálny typ komiksu je technický scenár (storyboard) a minikomiks (minicomic).

Rozšírenie:

Typický komiks dnešného typu vznikol až koncom 19. storočia a rozšíril sa začiatkom 20. storočia. Azda najrozšírenejšie je čítanie a tvorba komiksov v USA, Japonsku a západnej Európe (najmä v Belgicku vo Francúzsku), z východnej Európy v Poľsku a krajinách bývalej Juhoslávie. Na Slovensku a v menšej miere v Česku bol pred rokom 1989 (za komunizmu) komiks fakticky zakázaný. Komiks bol spravidla obmedzený na zábavný doplnok časopisov na pokračovanie (teda „kreslený seriál“ alebo to, čo dnes nazývame „strip“). Filmy o Batmanovi, Spidermanovi či X-menoch majú svoj základ tiež v komikse. Batman, Spiderman,... ú teda  komiksoví hrdinovia.

Na Slovensku bol komiks pred rokom 1989  pokladaný za niečo málo hodnotné a nijaký u nás knižne nevyšiel. V Čechách majú v komiksovej histórii stabilnejšie miesto. Najznámejšou postavou kresleného seriálu pre deti je známy Ferda Mravec autora Ondřeja Sekoru. V Čechách vychádzalo množstvo komiksových časopisov (Pionýr, Kometa a i.) a majú aj občianske združenie na podporu komiksov – seqence.cz. Web obsahuje informácie o  nových publikáciách, chystaných prednáškach, workshopoch či výstavách týkajúcich sa komiksového sveta. Recenzie komiksov či bazár môžete nájsť na komiks.cz. Zaujímavosti prináša i  stránka analphabetbooks.com, kde sú uverejnené odkazy na weby o komiksoch z rôznych krajín sveta.

U  nás sa komiksu venuje stránka www.komiksarchiv.sk. Známy portál Brloh ponúka pomerne veľký výber komiksových príbehov. Nájdete tu napríklad všetkých 17 častí Spidermana.

Komiksom sa dokonca venuje aj niekoľko festivalov v Čechách aj na Slovensku. Slovenský festival má názov Comics salón.

Pomenovanie:

Pomenovanie pôvodne vzniklo z anglického „comic strip“ - doslova: komický pás. Komiks na pokračovanie sa na Slovensku a v Česku spravidla tradične označuje ako „kreslený seriál“.

Ukážka č. 1:

Zdroj: www.obcasnecas.ukf.sk

Ukážka č. 2:

Zdroj:  www.obcasnecas.ukf.sk

Ukážka č.3:

Zdroj: http://naruto-vs-sasuke.blog.cz/0903/garfield-komiks-nuda

Úloha – práca s komiksom:

Prečítajte si pozorne uvedenú bájku, ktorej autorom je Ezop, známy predstaviteľ gréckej starovekej literatúry. K uvedenej bájke pripravte krátky komiks. Podobne môžete pracovať napr. aj s inými bájkami, rozprávkami, povesťami, legendami,... Môžete spracovať vo forme komiksu napr. humornú príhodu z vyučovania,...

Ezop - Bájka o levovi a myške

Lev je pyšné a silné zviera - kráľ zvierat. Raz keď mu po tvári v spánku prebehla drobná myška, chytil ju mocnou labou a druhou sa zahnal, že ju rozdrví, taký bol nahnevaný. Myška zapišťala: „Mocný lev, nezabíjaj ma prosím a nechaj ma žiť. Ak ma pustíš, možno ti budem raz osožná.“ To leva celkom rozveselilo. Predstava, že také malé bezvýznamné zvieratko by mohlo niekedy pomôcť jemu - kráľovi zvierat bola smiešna a tak sa zľutoval a pustil ju. O pár dní prišli do džungle poľovníci a nastražili siete na levov. Lev pri svojich potulkách sa do takej siete chytil. Ako tak smutne čakal na svoj osud, prišla k nemu malá myška, ktorú nedávno pustil. Myška sa dala do práce a prehrýzla v sieti oká, čo levovi umožnilo ujsť na slobodu.

Poučenie: Niekedy môžu aj malí a slabí pomôcť veľkým a silným.

1. Vysvetlite pojem komiks.

2. Uveďte, z ktorých častí sa komiks skladá.

3. Uveďte, kde sa môžeme stretnúť s komiksom.

SLOVENČINA NA DLANI. 1. vyd. 2001. Príroda Bratislava. ISBN 80-07-00362-2

Súkromné materiály autorky

Zdroj obrázkov:

Ukážka č.1: www.obcasnecas.ukf.sk

Ukážka č. 2: www.obcasnecas.ukf.sk

Ukážka č. 3: http://naruto-vs-sasuke.blog.cz/0903/garfield-komiks-nuda

Máte pripomienky k maturitným okruhom? Napíšte nám