Zvládnite prijímačky na strednú školu ľavou zadnou! Postupne pridávame ďalšie a ďalšie témy, aby ste mali z čoho čerpať.

Vylučovacie súvetia

Dátum pridania: 11. 12. 2014 11:55

Vpracovala: Mgr. Monika Koncošová

Vylučovacie súvetia patria medzi priraďovacie súvetia. Vety v súvetí ponúkajú možnosti, jedna z nich je platná.

Základné vylučovacie spojky: alebo, buď, či, alebo-buď, alebo-alebo, buď-buď, či-či,...

Príklady:

Bolo včera slnečno alebo tu pršalo?

Možno to nechápali, možno sa tak iba tvárili.

Buď budeš počúvať, alebo si to oprav sám!

Alebo sa im niečo stalo, alebo to vzdali.

Alebo sa polepšíš, alebo sa rozídeme.

Prišli včera alebo len zavolali?

Alebo sa pripravíš na písomku, alebo dostaneš ďalšie domáce úlohy.

Alebo navštívime Bratislavu, alebo pôjdeme do Prahy.

Buď sa hrajte s kočíkom, alebo kreslite obrázky.

Buď sa učte, alebo choďte pracovať.

Buď budete spoľahlivo pracovať, alebo vás vylúčime.

Bolo to pekné predstavenie alebo vás nudilo?

Buď budeš študovať, alebo nedostaneš školné.

Alebo si to rozmyslíš, alebo so mnou nepočítaj.

Spíš, či si hore?

Učíš sa, či pozeráš televíziu?

Hráš sa, či ležíš?

Smeješ sa, či plačeš?

Chceš sa kúpať alebo nie?

Chceš sledovať oblohu alebo radšej drobný hmyz?

Vezmeš si batoh alebo nie?

Si pripravená alebo nie?

Budeš obedovať mäso s ryžou alebo palacinky?

Navštíviš nás alebo nám len zatelefonuješ?

Alebo povedz niečo rozumné, alebo mlč!

Alebo odpovedaj, alebo odíď preč!

Pôjdeš, či nepôjdeš?

Uvaríš nám, či si máme my?

Ušiješ mi šaty, či si mám kúpiť?

Buď to nakreslíš, alebo napíš o tom báseň.

Buď mi prinesieš veci domov, alebo si prídem pre tašku sama.

Alebo ideme do kina, alebo sa prejdeme po meste.

Precvičte si:

V uvedenom texte podčiarknite súvetia:

Na ceste som zrazu zbadal spadnutú peňaženku. Ja som sa rozbehol, ale Peter ostal stáť. Na hodine slovenského jazyka a literatúry sme určovali hlavné postavy diel. Nemám rád matematiku, ale chémia ma veľmi baví. Učiteľka prikázala, aby sme si priniesli suché lístie na hodinu. Stoj! Veľmi som sa tešila a radosť som ukázala aj malým tancom. Na dejepise som dostal štvorku, ale myslím si, že neprávom. Jeseň je naozaj krásne ročné obdobie. Zimu mám rád, ale ešte radšej mám leto. teším sa na Vianoce.

V ukážke vyhľadajte vylučovacie súvetie a podčiarknite ho:

Na taštičku treba 40 cm bieleho plátna na vrchnú časť, 35 cm tmavomodrej látky na podšitie (vnútorná strana taštičky)m 1,50 m stužky 4 cm širokej na lemovanie a držadlo. Stuha by mala byť vo farbe trikolóry. Môžete si ju kúpiť alebo podľa farieb zošiť. Strih na taštičku urobíte podľa rozlepenej leteckej obálky vo väčších rozmeroch. Taštičku vystrihnite naraz z bielej i modrej látky. Modrá podšívka bude asi o 1 – 1,5 cm menšia. Podšívku na bielu látku buď prilepíte, alebo prešijete. Potom látku poskladáte ako obálku. Jednotlivé strany aj tu môžete zlepiť alebo aj v ruke prišiť. Napokon celú taštičku obrúbite stuhou, ktorú preložíte na polovicu a prišijete v ruke, aby stehy nebolo zvrchu vidieť.

Vytvor vylučovacie súvetie – pozor na pravopis, všímaj si uvedené čiarky:

Alebo ti napíšem sms-ku,

Chceš,

Porýľuješ záhradu

Smútiš,

Buď pôjdeš na koncert,

Správne odpovede:

Na ceste som zrazu zbadal spadnutú peňaženku. Ja som sa rozbehol, ale Peter ostal stáť. Na hodine slovenského jazyka a literatúry sme určovali hlavné postavy diel. Nemám rád matematiku, ale chémia ma veľmi baví. Učiteľka prikázala, aby sme si priniesli suché lístie na hodinu. Stoj! Veľmi som sa tešila a radosť som ukázala aj malým tancom. Na dejepise som dostal štvorku, ale myslím si, že neprávom. Jeseň je naozaj krásne ročné obdobie. Zimu mám rád, ale ešte radšej mám leto. Teším sa na Vianoce.

Podčiarknite vylučovacie súvetie:

Vytvor vylučovacie súvetie:

Alebo ti napíšem sms-ku, alebo ti zavolám.

Chceš, či nechceš?

Porýľuješ záhradu alebo radšej okopeš záhon?

Smútiš, či ťa to netrápi?

Buď pôjdeš na koncert, alebo navštíviš skanzen.

1. Aké druhy súvetí poznáte?

2. Vymenujte priraďovacie súvetia?

3. Ktoré spojky sú charakteristické pre vylučovacie súvetie?

CALTÍKOVÁ, M., TARÁBEK, J.: Prehľad gramatiky a pravopisu slovenského jazyka. 4. vyd. 2009. Didaktis Bratislava. ISBN 978-80-89160-66-2

HINCOVÁ, K., HÚSKOVÁ, A.: Slovenský jazyk pre 1. – 4. ročník stredných škôl. 2. vyd. 2009. SPN Bratislava. ISBN 978-80-10-01772-0

SLOVENČINA NA DLANI. 1. vyd. 2001. Príroda Bratislava. ISBN 80-07-00362-2

TESTY 2007 – SLOVENSKÝ JAZYK. 1. vyd. 2006. Didaktis Bratislava. ISBN 80-89160-39-5