Rýchla navigácia:      
pridaj referát

Bez hrdosti - Božena Slančíková – Timrava

Dátum pridania: 02. 04. 2009 19:01
Autor príspevku: laky251
Zobrazené: 13042x

reklama

 

Bez hrdosti
Božena Slančíková – Timrava

Útvar: novela

Miesto deja: dedinka Matúšová

Hlavné postavy:
• Milina Adamčíková – čestná, priateľská, dobrá, slepo zaľúbená
• Samo Jablovský – sukničkár, namyslený, samoľúby
• Kamila Jablovská – rozhodná, vážna, rozvážna
• Milan Adamčík – dobrosrdečný, seriózny, so zmyslom pre povinnosť
• Vilo Havran – láskavý, trochu utiahnutý, prostoreký
• Vážecký – zábavný, milý, úprimný
• Ira Pávová – urážlivá, dobroprajná, dobrá priateľka
• Paula Chrípková – namyslená, samoľúba, sebavedomá, vzdelaná


Dej:
V dedinke Matúšová sa v jeden deň stretli priateľky Ira, Kamila, Paula a Milina. Popri rozprávaní príbehov im Kamila ukázala časopis Napred, ktorý napísal jej brat Samo a Vážecký. Všetky boli časopisom očarené, najviac sa však páčil Miline, ktorá bola zaľúbená do Sama. Samo je najkrajší, ale najprelietavejší chlapec v dedine. Zrazu sa pred nimi zjavil Samo aj so skupinou dedinských chlapcov, ktorí pod jeho vedením prišli nacvičovať piesne na majáles. Tak sa rozhodli ísť za nimi.

Milina sa hneď za ním rozbehla, našťastie sa o chvíľu zjavil Milan - Milinin brat. V Milanovej prítomnosti sa všetci vzorne správali. Ako náhle odišiel, všetci sa začali zabávať.

V dome ostali dievčatá, Samo, Vilo a Važecký. Ako sa ostatní zabávali, Samo podišiel ku Miline zozadu a zakryl jej oči. Miline sa to však moc nepáčilo a chcela ho udrieť, ale Samo jej nežne chytil ruku a pohladil ju. Milina ostala v rozpakoch a začala sa červenať. Vtom začala hrať na klavíri Kamila. Samo sa od tej chvíle začal Miline vyhýbať, aby si nemyslela že ju ma aj on rád. Medzitým Milan sedel v kuchyni a čakal na Milinu. Keď prišla domov, Milan sa pohoršoval sa nad ich ničnerobení a nad tým, ako sú všetky dievčatá v dedine slepo zaľúbené do Sama, najmä Milina. O niekoľko dní Milan odcestoval a chlapci a dievčatá si spravili v dedine oslavu.Milinu nevšímal.
O niekoľko dní sa v dedinke konal majáles. Jediný mladý, ktorého to nezaujímalo bol Milan. Dokonca sa hneval na Milinu, že nič iné nerobí, len si skúša celý deň šaty. Milinu zas hnevalo, že sa Milan ešte neoblieka. Chcela odísť za Kamilou, ale uvedomila si, že tam bude Samo. Keď sa vrátila znovu na faru, bola už trochu spokojnejšia, lebo zbadala Milana už oblečeného. Na bál prišlo veľa ľudí. Prišli i ľudia z mesta, ktorý si mysleli, že na bále nebude dobrá zábava. Ako náhle začal Samo a spol spievať, ich názor sa zmenil. Všetci sa začali zabávať a tancovať. Všetci mali partnera okrem Miliny. Miline sa všetci vyhýbali, pretože vyzerala dosť zle. Bola smutná, lebo ju Samo odmietal. Nakoniec s ňou tancoval Vilo. Milina to však skoro ani nevnímala, iba smutno hľadela na Sama, ako tancuje s ostatnými dievčatami. Až teraz si uvedomila, že Samo ju nechce, čo ju veľmi ranilo. Na druhý deň prišiel Samo na faru. Doma bola len Milina. Začal sa s Milinou rozprávať, ale ona sa zaprisahala, že už nikdy nebude na Sama pozerať zamilovane a nebude na neho ani myslieť. Samo si potom sadol na dvor a sedel tam až do večera a rozmýšľal nad tým, že sa mu Milina páči, ale ako náhle je s iným dievčaťom, na Milinu zabúda. Pri večeri povedal Milan Miline, že idú k Jablovským. Milina tam však nechcela, ale nevedela povedať bratovi nie. A tak sa u Jablovských stretla zo Samom a Važeckým. Samo zrazu začal Miline dvoriť a to isté skúšal i Važecký na Kamile. Milan medzitým odišiel. Nakoniec, keď videla Kamila ako Samo objíma Milinu, prikázala jej aby mu dala facku. Milina tak však neurobila.

 

Hodnotenie:

Známka: 2

V referáte by bolo vhodné uviesť:

-hlavnú myšlienku – realistický obraz života dedinskej inteligencie na zač. 20. st. a vnútorné prežívanie neopätovanej lásky Miliny k učiteľovi Samovi,

-nepriamu charakteristiku postáv – vlastnosti postáv, ktoré vyplývajú z ich konania.

 

 Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.8
Hodnotené: 1033x

Späť
 

 
odporúčame