pridaj referát

Harry Potter a kameň mudrcov

Hlavné postavy: Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Grangerová

Obsah: Harrymu

ako jednoročnému bábätku temný čarodej Lord Voldemort zabil oboch rodičov. On ako jediný prežil a ostal sirotou. Profesor  Dumbledore ho pre jeho dobro preto poslal ku jeho jediným príbuzným. Harry svojho strýka, tetu a bratranca nemal rád, veď kto by mal. V jeden deň sa vybrali do zoologickej záhrady a Harry nechtiac pustil hada a vôbec si to nevedel vysvetliť. Od jedného dňa mu začali chodiť listy, ale ani jeden si neprečítal, vďaka strýkovi Vernonovi. Raz však do domu začali lietať listy zo všetkých strán a to už  strýko Vernon nevydržal. Celú rodinu odviedol do chatrče v strede mora, lebo tam Harrymu nikto list nedoručí. Ako sa len mýlil. Do chatrče ešte v tú noc zavítal obor Hagrid, bolo to v deň Harryho jedenástych narodenín. Vysvetlil Harrymu, že je čarodejník a bude chodiť do Rokfortu. Spolu potom odišli do Šikmej uličky a tam nakúpili všetko potrebné do školy. Ako si Harry všimol pre čarodejníkov bol senzácia a tak mu Hagrid nakoniec vysvetlil prečo. Harry prvého septembra odišiel do Rokfortu z nástupišťa deväť a trištvrte. Vo laku sa spoznal s Ronom Weaslym a aj s Hermionou Grangerovou, Dracom Malfoyom a Nevillom. Trediaci klobúk ho zaradil do Chrabromilskej fakulty. Všetci žiaci Rokfortu nehovorili o ničom inom, len o ňom. Chodil na rôzne predmety a postupne sa zaúčal v mágii. Všetko sa mu páčilo, len hodiny profesora Snapa nie. V jeden deň, keď mali lietanie dostal Neville Nezabudal. Keď si Neville po nevydarenom prvom lete zlomil zápästie, Draco Malfoy si jeho Nezabudal vzal. Malfoy vyletel na metle do vzduchu a Harry ho nasledoval. Videla to profesorka McGonagallová a tak ho vymenovala za stíhača v matlobale. A tak Harry popri úlohách začal hrať metlobal. Keď sa raz vybral na nočný súboj aj s Hermionou, Nevillom a Ronom po hrade objavili v zakázanej chodbe trojhlavého psa. Nakoniec, v deň Haloweenu sa spriatelil aj s Hermionou Grangerovou, keď ju aj s Ronom zachránili pred trollom. Na Harryho prvom metlobalovom zápase mu ktosi začaroval metlu a všetci traja boli presvedčení, že to bol Snape. Hagrid sa pred nimi preriekol o Nicholasi Flamelovi a tak o ňom začali hľadať v knižnici, škoda, že márne. Prišli Vianoce a Harry konečne dostal poriadne darčeky. Od Hagrida flautu, od Weasleyovcov sveter, od Hermiony sladkosti a jeden tajomný nepodpísaný balík. Keď ho Harry otvoril zistil, že je to Neviditeľný plášť. Ešte v tú noc sa vydal skúmať hrať. V jednej starej učebni natrafil na Zrkadlo z Erisedu a videl v ňom svoju rodinu, otca a matku, ale nakoniec mu Dumbledore zakáže hľadať to zrkadlo. Hermiona po prázdninách zistí kto je Flamel. Je to alchymista ktorý vyrobil Kameň mudrcov a tak sa dovtípia, že Chlpáčik stráži práve ten kameň. Hagrid dostane od neznámeho cudzinca draka a tým Harrymu, Ronovi a Hermione pridá ďalšie starosti. Nakoniec, keď si pri nočnej vychádzke zabudnú plášť, prichytí ich profesorka McGonagallová a za trest musia aj s Malfoyom ísť s Hagridom do Zakázaného lesa. Tam sa Harry stretne s obludou, ktorá  zabíja a pije krv jednorožcov. V poslednej chvíli ho zachráni kentaur Firenze. Všetko ich utvrdzuje v tom, že Snape pracuje pre Voldemorta. Niekoľko dní pred koncom školského roka zistia, že Snape už zvládol všetky obranné kúzla a rozhodol sa ukradnúť kameň. Traja priatelia sa vydajú popri Chlpáčikovi dole a tam zvládnu všetky prekážky. Najprv diabolské osídlo, potom kľúče a šachovnicu. Keď sa sám Harry dostane do poslednej komnaty nájde tam profesora obrany proti temným silám, profesora Quirella. Dozvie sa, že to on pomáhal Voldemortovi. Podarí sa mu uchrániť kameň pred Voldemortom. Keď sa o niekoľko dní prebudí v nemocničnom krídle Dumbledore mu všetko porozpráva. Že kameň bol zničený a všetko je v poriadku. Film sa končí tým, že Harry šťastní aj spolu s priateľmi odchádza na leto domov.