Materiály vypracovali učitelia základných a stredných škôl.
 
Rýchla navigácia:      

Veľké sťahovanie národov

Dátum pridania: 15. 07. 2010 10:49
Autor príspevku: Admin
Zobrazené: 32737x

Novinka:

Stále pridávame ďalšie a ďalšie témy, tak neváhajte a inšpirujte sa našimi učivami :)
Maya
maja
 

Vypracovala: Juráková Beata

reklama

 


Sťahovanie národov alebo veľké sťahovanie národov bolo obdobie veľkých presunov germánskych a slovanských kmeňov. Dialo sa tak v období 4. – 6./7. storočia nášho letopočtu (po Kristovi). Sťahovaním národov sa skončilo obdobie antiky a začalo obdobie raného stredoveku.

 

 

Príčiny sťahovania národov

 

Ako príčiny sťahovania národov sa uvádzajú:

- vpád Hunov zo Strednej Ázie,

- rastúci počet obyvateľstva

- rýchle vyčerpanie obrábanej pôdy a hľadanie novej pôdy

- klimatické zmenychladnejšie a vlhšie podnebie nútilo germánske kmene hľadať lepšie životné podmienky, dlhé obdobie sucha zasa prinútilo Hunov tiahnuť na západ.


Európa v čase sťahovania národov
Príchod Hunov

 

Začiatok sťahovania národov sa pripisuje kočovným Hunom, vedených náčelníkom Attilom.

Huni sa živili chovom dobytka a koní, lovom a vojenskou korisťou. Pravdepodobne dlhé sucho prinútilo Hunov, aby sa vydali na cestu na západ. Od polovice 4. storočia začali prenikať zo stredoázijských oblastí na územie germánskych Východných Gótov pri Čiernom mori. Vyplienili Podunajskú nížinu, prenikli do Karpatskej kotliny a usadili sa v Potisí, kde do polovice 5. storočia založili veľkú ríšu. V roku 451 v bitke na Katalánskych poliach utrpeli Huni porážku od spojených vojsk Burgunďanov, Vizigótov a Frankov. Po smrti kráľa Attilu a porážke Attilových synov kmeňom Gepidov sa Hunská ríša rozpadla(454).

 

 

Attila – „Bič boží“ (406? – 453)

 

Attila, prezývaný Bič boží, sa narodil v Európe, v hunskom tábore pri Dunaji, ako syn náčelníka. V roku 434 se stal spolu s nevlastným bratom Bledom vládcom Hunov. Attila však Bleda zabil. Najväčšie úspechy dosiahli Huni na čele s Attilom prezývaným Bič boží (jeho vpád totiž Európania vnímali ako boží trest za všetky svoje hriechy). Attila vybudoval pevný kmeňový zväz, který ovládol takmer celú Európu. Zomrel za záhadných okolností na vlastnej svadbe v roku 453. Mal 48 rokov, nevestou bola 17 ročná burgundská princezná Ildiko. Ráno po svadbe bol Attila nájdený mŕtvy a zakrvavený. Tvrdilo sa, že Ildiko zabila Attilu ranou nožom do srdca, aby pomstila otcovu smrť, iná verzia hovorila o Attilovej otrave, ale pravdepodobnou príčinou smrti bola mozgová mŕtvica a udusenie sa vlastnou krvou.

Attila byl pochovaný na riečne dno v sútoku dvoch riek a všetci, ktorí toto miesto poznali, boli zavraždení. Veľký vládca Hunov bol pochovaný v 3 rakvách: telo v zlatej rakve, tá bola vložená do striebornej a obe do železnej. Pochovaný bol spolu s bohatými darmi, ktorých cena se nedá vyčísliť. Kde presne se hrob nachádza, nevieme ani dnes. O nájdenie sa pokúšalo veľa hľadačov pokladov, ktorí pátrali v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku, Rakúsku a v Čechách. Podľa legendy chráni Attilov hrob temná sila.


Kráľovstvo Hunov v 5. storočí

Zdroj:http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Huns_empire.pngAttila – Bič boží

Zdroj:http://www.nase-rodina.cz/pics/articles/art_262/262_1.jpg 

Germánske kmene

 

Vpád Hunov z mongolských stepí v roku 375 spôsobil, že slovanské a germánske kmeňové zväzy sa pohli z pôvodných sídel na východe na západ a snažili sa získať pôdu na území Rímskej ríše. V tom období už Rímska ríša nebola schopná ochrániť svoje hranice. V roku 375 podľahli Hunom germánske kmene Ostrogótov a Vizigótov, ktoré žili v oblasti Čierneho mora a Rumunska.

Väčšina Ostrogótov sa dostala pod nadvládu Hunov. Po rozpade Hunskej ríše sa oslobodili a odtiahli na Balkán, kde sa usadili ako rímski spojenci. V roku 489 Ostrogóti vedení Theodorichom Veľkým obsadili územie Itálie a vytvorili ríšu s centrom v Ravenne.

Vizigóti ušli na územie Rímskej ríše. V roku 410 Vizigóti pod vedením náčelníka Alaricha dobyli a vyplienili Rím a odtiahli do juhozápadnej Galie (Francúzsko), kde sa pokúsili založiť štát. V 6. storočí ho zničili Frankovia, ktorí prinútili Vizigótov odísť na juh do Španielska.

Pred Vizigótmi sa v 5. storočí v Španielsku usadili germánske kmene Vandalov, Alanov a Svébov, ktorých odtiaľ po niekoľkých rokoch vytlačili práve Vizigóti.

Vandali vedení náčelníkom Geiserichom sa preplavili do severnej Afriky, v roku 429 dobyli Kartágo a založili nezávislé kráľovstvo. Podarilo sa im ovládnuť Korziku, Sicíliu a v roku 455 vyplieniť Rím (preto sa pomenovanie vandal používa pre niekoho, kto všetko ničí). Ich ríšu dobyl až vojvodca cisára Justiniána I. Belisar v roku 534.

Anglovia, Jutoviaa Sasovia obsadili Britániu (Anglicko).

Frankovia sa usadili v Galii (Francúzsku).


 

Ďalšie vlny sťahovania

 

Od 5. storočia rozšírili Bulhari svoj vplyv na územie východného Balkánu a vo Východnej Európe sa začali usadzovať Slovania.

Spolu so Slovanmi prenikali v druhej polovici 6. storočia do Strednej Európy Avari.

V druhej polovici 7. storočia sa Arabi snažili preniknúť do Európy a presunuli svoje úsilie na Pyrenejský polostrov, kde založili Córdobský emirát (dnešné Španielsko).

V priebehu 8. - 10. storočia do Európy prichádzali prví Maďari z východu a Vikingovia zo Škandinávie.

 

FrankoviaGóti


 

Germáni
 

Dôsledky sťahovania národov

 

Počas sťahovania došlo k zániku Západorímskej ríše(476) a ovládnutiu jej rozsiahlych oblastí germánskymi kmeňmivznik tzv. „Barbarských štátov“, ktoré vytvoriliOstrogóti, Vizigóti, Burgundovia, Alani, Frankovia, Anglovia, Sasovia, Jutovia, Svébi a iní. Územie Slovenska opustili keltské kmene (Kvádi a Markomani) a postupne prichádzali Slovania, ktorí v západnej, východnej a južnej Európe obsadzovali územia opustené Germánmi.

 

Barbarské štáty v Európe po zániku Západorímskej ríše

Úlohy:

1. Čo je veľké sťahovanie národov a aké boli jeho príčiny?

2. Kto boli Huni a ako sa volal ich náčelník?

3. Vymenuj germánske kmene, ktoré sa sťahovali na nové územia.

4. Aké boli dôsledky sťahovania národov?

 

Použitá literatúra:

1.Daniš, M. a Kratochvíl, V.: Od staroveku k stredoveku, Orbis Pictus Istropolitana, Bratislava 1998

2.Skladaný, M. a Jílek, T. a Orságová, M.: Dejepis pre 5. ročník základnej školy, SPN, Bratislava 1990

3. Kolektív autorov: Kronika lidstva, Fortuna print, Bratislava 1992


Obrazové materiály:

Skladaný, M. a Jílek, T. a Orságová, M.: Dejepis pre 5. ročník základnej školy, SPN, Bratislava 1990

http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Huns_empire.png

http://www.nase-rodina.cz/pics/articles/art_262/262_1.jpg

http://help.xs-software.com/helpimages/kw/Nation2.jpg

http://www.tyden.cz/obrazek/germani-4942b0acce5b0_300x255.jpgotestujte sa
 
Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.9
Hodnotené: 896x


Späť
 
Máte pripomienky k učebným textom? Napíšte nám

odporúčame