Materiály vypracovali učitelia základných a stredných škôl.
 
Rýchla navigácia:      

2. svetová vojna - všeobecný prehľad

Dátum pridania: 16. 06. 2010 11:55
Autor príspevku: Admin
Zobrazené: 81282x

Novinka:

Stále pridávame ďalšie a ďalšie témy, tak neváhajte a inšpirujte sa našimi učivami :)
Maya
maja
 

 

reklama

 
Vypracovala: Juráková Beata
 
 

Doba trvania 2. svetovej vojny - 6 rokov

 
Začiatok vojny - 1.9.1939 - Nemecko napadlo Poľsko
 
Koniec vojny:
8.5.1945 - kapitulácia Nemecka (koniec vojny v Európe)
2.9.1945 - kapitulácia Japonska (koniec vojny vo svete)


 
Príčina bolo ich viac, ale medzi najvýznamnejšie patria: vznik fašizmu a nacizmu, nárast nacionalizmu, snaha Nemecka (Hitlera) o vytvorenie Tretej ríše Nemecka, pomsta za porážku Nemecka v 1. svetovej vojne


Zámienkaincident na poľsko-nemeckej hranici (v Gliviciach bol nemecký vysielač, ktorý vysielal po poľsky. Nemci prezlečení do poľských uniforiem tento vysielač prepadli a postrieľali nemeckých ľudí, neskôr obvinili Poliakov z provokácie) - na jeho základe Nemecko napadlo Poľsko. 
Bojujúce štáty

Fašistické štáty (tzv. os Berlín - Rím - Tokio): Nemecko, Taliansko, Japonskopostupne sa k nim pridávali spojenci, tzv. satelitné štáty - napr. Maďarsko, Slovensko, Bulharsko a i.

Protifašistická (Protihitlerovská) koalícia: Veľká Británia, ZSSR, USAneskôr, v priebehu vojny, sa k nim pridali mnohí spojenci, napr. Juhoslávia, Grécko, Francúzsko, územia oslobodené protihitlerovskou koalíciou a i.


Nebojujúce štáty:

- Sú nazývané neutrálneŠvédsko, Švajčiarsko, Španielsko, Írsko


 
Charakter vojny
 
Na začiatku vojny, v rokoch 1939 -1941 (do napadnutia ZSSR) to bola blesková vojna Nemecka, výsledkom ktorej bolo obsadenie takmer celej Európy. Do vojny sa zapojili aj nemeckí spojenci – Taliansko (na Balkáne a severe Afriky) a Japonsko (okupácia Číny a boje v Tichomorí). V roku 1941 sa postup Nemecka v ZSSR zastavil pred Moskvou a vojna sa zmenila na ťažké boje na viacerých frontoch v Európe a vo svete. Zlomovým rokom vojny je rok 1943 – po porážke Nemecka pri Stalingrade prešla sovietska armáda na východe do protiútoku. V roku1944 bol otvorený „druhý front“ vo Francúzsku (Normandia) a porážka fašistických mocností sa stala otázkou času. Vďaka novým zbraniam mala vojna rýchle tempo, striedali sa letecké útoky, tanky a obrnené vozidlá, výsadkári a pechota. Na mori to boli ponorky a vojnové lode. Na konci vojny šokovali svet USA použitím atómovej bomby. Najväčší rozdiel medzi 1. svetovou a 2. svetovou vojnou bol v taktike boja - v nemeckej taktike spálenej zeme (likvidáciou dedín, miest a celých území) a masovým vyvražďovaním civilného obyvateľstva na obsadenom území, ako aj likvidáciou (najmä židovského obyvateľstva) v koncentračných táboroch.


Zdroj: http://www.vojnainak.ic.cz/ger_obr/polskoc.gif


Fronty


Boje prebiehali na niekoľkých frontoch (front- hranica medzi bojujúcimi stranami):

Východný front bol najväčší front 2. svetovej vojny. 22.6.1941 zaútočilo Nemecko na ZSSR podľa plánu Barbarossa a boje trvali do roku 1945. Padlo tu približne 36 miliónov obetí. Najvýznamnejšie bitky – Stalingrad a Kursk.

Západný (tzv. druhý) front- bojena západnom fronte mali dvojakú podobu. Kým v roku 1940 zažili nemecké vojská veľký úspech (blesková vojna), v roku 1944 sa karta obrátila. Otvorenie „druhého frontu“ sa uskutočnilo 6.6.1944vylodením angloamerických jednotiek v Normandii, vo Francúzsku. Prebiehali tu ťažké boje o Ardeny, po porážke Nemcov začal postup spojencov (USA, Británia, Francúzsko) na Berlín od západu.

Boje v Afrike -išlo hlavne o severnú Afriku. Boje trvali 32 mesiacov, od roku 1940 do roku 1943. Bojovali tu Taliani a Nemci (tí nasadili v Afrike špeciálne oddiely pre boj v púšti - tzv. DEUTSCHE AFRIKA KORPS (DAK) na čele s generálom Rommelom).Angloamerickým jednotkám velili generál Montgomery (V. Británia) a generál Eisenhower (USA). Najvýznamnejšie bitky – Tobruk, El Alamein. Boje sa skončili porážkou taliansko-nemeckých jednotiek.

Tichomorie (Pacifik) - boje v rokoch 1941 - 1945 boli roztrúsené na mnohé ostrovné a námorné bitky. USA vstúpili do vojny v tejto časti sveta po útoku Japoncov na základňu americkej tichomorskej flotily v Pearl Harbor na Havajských ostrovoch 7.12.1941. Japonská stratégia bola založená na veľmi rýchlych a predsvečivých víťazstvách v 1. polroku vojny. Zlom nastal pri bitke o Midway. Strata 4 lietadlových lodí, následné bombardovanie Japonska a strata Guadalcanalu spôsobili japonské oslabenie. Vojna sa pre Japoncov skončila zvrhnutím amerických atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki v auguste 1945 a následnou kapituláciou 2.9.1945.


Boje v Atlantiku – prebiehali najmä v roku 1941, keď nemecké ponorky útočili na konvoje britských a amerických lodí, ktoré prevážali zásoby do Európy.


Zdroj:
http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1034/78/10347897-druha-svetova-vojna.jpgŠtatistika:
Vojny sa zúčastnilo 61 štátov (ich obyvateľstvo tvorilo 80% svetovej populácie).

Vojna zasiahla všetky kontinenty s výnimkou Antarktídy a Južnej Ameriky. Priamo sa však bojovalo hlavne v Európe, Severnej Afrike, Atlantiku, Oceánii, Južnej a Juhovýchodnej Ázii.

Vojenské operácie zasiahli územie 40 štátov.


Počet bojujúcich vojakov: 110 miliónov ľudí


Zahynulo: Celkové obete sa odhadujú na počet od 50 do 62 miliónov, čo bolo 2,5% vtedajšej svetovej populácie. 37 miliónov z nich boli civilisti, zvyšnú časť tvorili padlí vojaci. Spojenci stratili 51 miliónov osôb, krajiny Osi naproti tomu 11 miliónov (straty krajín, ktoré prešli na stranu Spojencov sú zarátané medzi spojenecké straty).

 
Priame vojenské výdavky: 4 trilióny amerických dolárov
 
 
Najväčšie straty na životoch: Celkovo najväčšie straty utrpel ZSSR, ktorý stratil najmenej 26 miliónov občanov. Asi 17 miliónov z nich boli civilisti. Celkovo prišla krajina o viac než 13% obyvateľstva. Horšie ako ZSSR dopadlo len Poľsko, ktoré stratilo 5,6 milióna obyvateľov, čo predstavovalo viac než 16% obyvateľov krajiny. Spojené štáty stratili 418 000 vojakov. Veľká Británia stratila 450 400 obyvateľov, väčšina z nich boli vojaci. V Juhoslávii prišlo o život v dôsledku vojny asi milión obyvateľov. Viac než polovica z nich boli civilisti. Francúzsko stratilo 562 000 obyvateľov, viac než polovica boli civilisti. Odhady strát Čínyhovoria o 10 miliónoch, z troch štvrtín civilistov. Nemecko ako jeden z hlavných agresorov prišlo asi o 7,5 milióna občanov, tri štvrtiny z nich boli vojaci. Veľa Nemcov však prišlo o život pri následných deportáciách z krajín východnej a strednej Európy. Asi milión zahynulo neskôr v sovietskom zajatí. Japonsko stratilo 2,6 milióna obyvateľov. V Taliansku zahynulo počas vojny asi 450 000 ľudí, dve tretiny z nich boli vojaci. Rumunsko, ktorého vojaci boli najprv Nemcami na východnom fronte nasadení vo viacerých ťažkých bitkách, no v neskoršej fáze sa pripojilo k Spojencom a podieľalo sa na oslobodzovaní strednej Európy, stratilo 841 000 obyvateľov, prevažne vojakov.
 
 

Nové zbrane a technológie


Zbrane boli v medzivojnovom období zdokonaľované, čo výrazne ovplyvnilo priebeh vojny a počet obetí. Vojna prispela k vývoju nových zbraní. Patria sem vynálezy určené na zabíjanie ako: útočné pušky, balistické rakety, atómová bomba, riadené strely, raketové delostrelectvo atď. Mnohé iné našli uplatnenie aj v civilnej sfére: laser, radar, vrtuľník, raketové, prúdové a turbovrtuľové motory, zariadenia pre nočné videnie, počítače, optické vlákna, elektronika, nové kovové zliatiny a plasty.

 
Najslávnejšie zbrane:
TankyTiger, Panter, Shermann.
Lietadlá- Junkers JU 87- Stuky, Spitfire, japonské A6M2L
Lode - Bismarck, Yamato, Calliope
Pechotné zbrane - delo Flak 88, raketomety „Kaťuše“, samopaly Špagin, Browning
Rakety V-1 V-2 boli nemecké rakety, určené na bombardovanie Anglicka  Americké atómové bomby

 
Zdroj:
http://www.google.sk/imgres?imgurl=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/82/Heinkel_He_111_during_the_Battle_of_Britain.jpg/275px-Heinkel_He_111_during_the_Battle_of_Britain.jpg&imgrefurl=http://sk.wikipedia.org/wiki/Bitka_o_Brit%25C3%25A1niu_%28druh%25C3%25A1_svetov%25C3%25A1_vojna%29&usg=__SWrTP5tkVt4ywFbK_l7X--QN7yo=&h=216&w=275&sz=16&hl=sk&start=133&itbs=1&tbnid=bBnsmJ14HioC0M:&tbnh=90&tbnw=114&prev=/images%3Fq%3D2.svetov%25C3%25A1%2Bvojna%26start%3D120%26hl%3Dsk%26sa%3DN%26gbv%3D2%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1


Zdroj:
http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:First_Iwo_Jima_Flag_Raising.jpg


Najväčšie bitky 2. svetovej vojny:
Bitka o Francúzsko - Bitka o Britániu - Bitka o Moskvu - Bitka o Midway - Bitka o Stalingrad - Bitka pri El-Alamejne - Bitka pri Kursku - Bitka o Normandiu - Bitka o Iwo Jim - Bitka o Okinawu - Bitka o Berlín

 
Vedúci politici
Adolf Hitler - Benito Mussolini - Hirohito - Philippe Petain - Josef Stalin - Neville Chamberlain - Winston Churchill - Franklin D. Roosevelt - Charles de Gaulle - Chiang Kai-shek - Mao Ce-Tung


Zdroj:
http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Benito_Mussolini_and_Adolf_Hitler.jpg


Vedúci velitelia
Erich von Manstein - Gerd von Rundstedt - Erwin Rommel - Heinz Guderian - Friedrich Paulus - Wilhelm KeitelLéon DegrelleErich Raeder - Karl Dönitz - Bernard Montgomery - Dwight D. Eisenhower - Douglas MacArthur - George S. Patton - Georgij Žukov - Ivan Konev

 
Vojnové zločiny
Zbombardovanie Drážďan - Zvrhnutie atómovej bomby na Hirošimu - Zvrhnutie atómovej bomby na Nagasaki - Nemecké masové represálie - Katyňský masaker - Potopenie Wilhelm Gustloff – Holokaust a nemecké koncentračné tábory – Sovietske represálie páchané v Nemecku
 
 
Dôsledky 2. svetovej vojny:
Bezprostredne po vojne bolo treba riešiť najväčšie problémy:
  • vojnoví zajatci
  • utečenci
  • potrestanie vojnových zločinov
  • zmena hraníc
  • obnova vojnou zničených území
 
 
Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:
Children_in_the_Holocaust_concentration_camp_liberated_by_Red_Army.jpg2. svetová vojna ovplyvnila ďalší politický, hospodársky a geografický vývoj sveta – napr. rozdelenie sveta na Východ a Západ, vznik „železnej opony“, vznik OSN, studenú vojnu, šírenie komunizmu, pád kolonializmu a mnohé iné udalosti povojnového obdobia.

 
 
Úlohy:

1. Kedy a prečo vypukla 2. svetová vojna?
2. Vymenuj členov bojujúcich vojenských spolkov.
3. Aké nové zbrane boli počas vojny použité?
4. Vymenuj významné bitky, dátumy a osobnosti 2. svetovej vojny.


Použitá literatúra:

1. Tkadlečková, H. a Kratochvíl, V.: Svet v novom storočí, Orbis Pictus Istropolitana, Bratislava 1995
2. Hopkinsonová, Ch.: Udalosti 20. storočia, Mladé letá, Bratislava 1996


otestujte sa
 
Hodnotenie:
Hviezdičky: 3.1
Hodnotené: 891x


Späť
 
Máte pripomienky k učebným textom? Napíšte nám

odporúčame