Architektúra počítačovej siete

Dátum pridania: 05. 04. 2009 16:07

Vypracoval: Ing. Palásthy

Delenie sietí podľa ich architektúry

Klient/server

V tomto type sietí plní jeden z pripojených PC, obvykle najvýkonnejší stroj zvláštne poslanie. Jeho úlohou je totiž akýsi manažment a riadenie funkcií siete. Tomuto PC sa hovorí server. Ostatné PC, ktoré sú označené ako pracovné stanice, sa k serveru hlásia ako klienti a využívajú jeho prostriedky a služby.

Architektúra siete klient - server

zdroj: http://www.fem.uniag.sk/konferencie_a_seminare/sit/1997/7.jpg

Peer-to-peer

Možno preložiť ako rovný s rovným. V týchto sieťach neexistuje nadriadený PC, ktorý by riadil a spracoval ich funkcie. Takáto sieťová architektúra nachádza uplatnenie predovšetkým v prevádzke malých sietí.

zdroj: http://www.spslevice.sk/soc-uceb-inf2007/ucebnica_inf/hardver/hw/zadny_panel/pics/sietov6.png

Ethernet

Ethernet našiel uplatnenie ako aj v starších topológiach bus, ring, tak aj súčasných typu star. Je nezávislý na architektúre siete(klient/server alebo peer-to-peer), či použitom operačnom systéme (Novell, Windows...). Jednoduchosť protokolu i samotnej inštalácie, prípadná implementácia na vyššiu prenosovú úroveň, to všetko robí Ethernet takým populárnym.

Princíp Ethernetu využíva jednoduchých technológií, kde komunikáciu s PC zabezpečuje sieťová karta, samotný prenos sprostredkováva prenosové médium (napr. Kábel) a spojenie aktívne prvky (ako hub, switch či server).

Siete typu Ethernet sú charakterizované prístupovou metódou (CSMA/CD alebo Token). Ring

zdroj: http://www.gymmt.sk/~alica/matury/matury2002/siete.3.jpg

Ako funguje Ethernet

Stanica, ktorá potrebuje vysielať (odosielať dáta) sleduje čo sa deje naprenosovom prostriedku. Pokiaľ je na médiu dostatok priestoru začne stanica vysielať. Ak sa pripravuje na vysielanie niekoľko staníc, môže sa stať, že dve z nich vyšlú svoje dáta v rovnaký okamžik. To spôsobí kolíziu na médiu, lebo ani jeden signál nebude médiom prenesený bezchybne. Kolízie sú spôsobené prenosovým oneskorením, preto sa obe stanice môžu domnievať, že médium je voľné a začnú súčasne vysielať, pričom signál z druhej stanice k nim ešte len „cestuje“. Oneskorenie môže nastať najčastejšie pri najvzdialenejších staniciach.

Metóda náhodného vysielania s neistotou jeho úspechu ho predurčuje k nasadeniu v sietiach s menším zaťažením (asi 30 %-né využitie šírky pásma) s maximálnym rozsahom Ethernetu na 2500 m.

Norma IEEE 802.3 definuje v závislosti na použitom prenosovom médiu (F=optika, T=symetrický kábel) niekoľko prenosových rýchlostí s maximálnou dĺžkou segmentu (-5=do 500 metrov)

Klasický Ethernet

Jeho maximálna prenosová rýchlosť je 10 Mbit/s. Podľa použitých prenosových médií rozoznávame 4 typy klasického Ethernetu:

-10Base-5

-10Base-2

-10Base-T

-10Base-FL

Fast Ethernet

Rýchly Ethernet s prenosovou rýchlosťou do 100 Mbit/s. Rozoznávame jeho formy tiež podľa použitého prenosového média :

100Base-TX

100Base-T4

100Base-FX

Poznámka: 100 Mb/s je teoretickou prenosovou rýchlosťou, vysoká réžia samotného sieťového protokolu (vo všetkých vrstvách) i možnosti bežného PC (procesorový výkon, kapacita zbernice) sa premietnu do reálnej prenosovej rýchlosti, tá činí 7-12,5 MB/s (1B = 8b).

Gigabit Ethernet

Podľa názvu prenosové rýchlosti dosahujú 1.000 Mbit/s.

•1000Base-LX

•1000Base-CX

Poznámka: Pri Gigabit Ethernet-e môže byť spúšťanie aplikácií či otváranie súborov teoreticky rýchlejšie zo vzdialeného servera než spúšťanie priamo z disku v PC !

zdroj: http://www.qcomp.sk/imgcache/542/as47201.jpg

Switch pre Gigabit Fast ethernet