Materiály vypracovali učitelia základných a stredných škôl.
 
Rýchla navigácia:      

Architektúra počítačovej siete

Dátum pridania: 05. 04. 2009 16:07
Autor príspevku: Admin
Zobrazené: 10671x

Novinka:

Stále pridávame ďalšie a ďalšie témy, tak neváhajte a inšpirujte sa našimi učivami :)
Maya
maja
 

Vypracoval: Ing. Palásthy

reklama

 
 

Delenie sietí podľa ich architektúry

 

Klient/server

V tomto type sietí plní jeden z pripojených PC, obvykle najvýkonnejší stroj zvláštne poslanie. Jeho úlohou je totiž akýsi manažment a riadenie funkcií siete. Tomuto PC sa hovorí server. Ostatné PC, ktoré sú označené ako pracovné stanice, sa k serveru hlásia ako klienti a využívajú jeho prostriedky a služby.

 

Architektúra siete klient - server

 

zdroj: http://www.fem.uniag.sk/konferencie_a_seminare/sit/1997/7.jpg

 

Peer-to-peer

 

Možno preložiť ako rovný s rovným. V týchto sieťach neexistuje nadriadený PC, ktorý by riadil a spracoval ich funkcie. Takáto sieťová architektúra nachádza uplatnenie predovšetkým v prevádzke malých sietí.

 

zdroj: http://www.spslevice.sk/soc-uceb-inf2007/ucebnica_inf/hardver/hw/zadny_panel/pics/sietov6.png
 
 

Ethernet

 

Ethernet našiel uplatnenie ako aj v starších topológiach bus, ring, tak aj súčasných typu star. Je nezávislý na architektúre siete(klient/server alebo peer-to-peer), či použitom operačnom systéme (Novell, Windows...). Jednoduchosť protokolu i samotnej inštalácie, prípadná implementácia na vyššiu prenosovú úroveň, to všetko robí Ethernet takým populárnym.

 
 

Princíp Ethernetu využíva jednoduchých technológií, kde komunikáciu s PC zabezpečuje sieťová karta, samotný prenos sprostredkováva prenosové médium (napr. Kábel) a spojenie aktívne prvky (ako hub, switch či server).

 
 

Siete typu Ethernet sú charakterizované prístupovou metódou (CSMA/CD alebo Token). Ring

 
 
zdroj: http://www.gymmt.sk/~alica/matury/matury2002/siete.3.jpg
 
 
 

Ako funguje Ethernet

 

Stanica, ktorá potrebuje vysielať (odosielať dáta) sleduje čo sa deje naprenosovom prostriedku. Pokiaľ je na médiu dostatok priestoru začne stanica vysielať. Ak sa pripravuje na vysielanie niekoľko staníc, môže sa stať, že dve z nich vyšlú svoje dáta v rovnaký okamžik. To spôsobí kolíziu na médiu, lebo ani jeden signál nebude médiom prenesený bezchybne. Kolízie sú spôsobené prenosovým oneskorením, preto sa obe stanice môžu domnievať, že médium je voľné a začnú súčasne vysielať, pričom signál z druhej stanice k nim ešte len „cestuje“. Oneskorenie môže nastať najčastejšie pri najvzdialenejších staniciach.

 

Metóda náhodného vysielania s neistotou jeho úspechu ho predurčuje k nasadeniu v sietiach s menším zaťažením (asi 30 %-né využitie šírky pásma) s maximálnym rozsahom Ethernetu na 2500 m.

 

Norma IEEE 802.3 definuje v závislosti na použitom prenosovom médiu (F=optika, T=symetrický kábel) niekoľko prenosových rýchlostí s maximálnou dĺžkou segmentu (-5=do 500 metrov)

 
 

Klasický Ethernet

 

Jeho maximálna prenosová rýchlosť je 10 Mbit/s. Podľa použitých prenosových médií rozoznávame 4 typy klasického Ethernetu:

-10Base-5

-10Base-2

-10Base-T

-10Base-FL

 

Fast Ethernet

 

Rýchly Ethernet s prenosovou rýchlosťou do 100 Mbit/s. Rozoznávame jeho formy tiež podľa použitého prenosového média :

100Base-TX

100Base-T4

100Base-FX

Poznámka: 100 Mb/s je teoretickou prenosovou rýchlosťou, vysoká réžia samotného sieťového protokolu (vo všetkých vrstvách) i možnosti bežného PC (procesorový výkon, kapacita zbernice) sa premietnu do reálnej prenosovej rýchlosti, tá činí 7-12,5 MB/s (1B = 8b).

 

Gigabit Ethernet

 

Podľa názvu prenosové rýchlosti dosahujú 1.000 Mbit/s.

•1000Base-LX

•1000Base-CX

 

Poznámka: Pri Gigabit Ethernet-e môže byť spúšťanie aplikácií či otváranie súborov teoreticky rýchlejšie zo vzdialeného servera než spúšťanie priamo z disku v PC !

 
zdroj: http://www.qcomp.sk/imgcache/542/as47201.jpg


Switch pre Gigabit Fast ethernetotestujte sa
 
Hodnotenie:
Hviezdičky: 2.9
Hodnotené: 687x


Späť
 
Máte pripomienky k učebným textom? Napíšte nám

odporúčame